Savunmada referans noktası

Ermenistan’da Yeni Yönetim ve Yeni Bir Dış Politika mı? Yrd.Doç.Dr. Savaş Biçer

Geçtiğimiz Mayıs ayında Ermenistan ciddi bir iç karışıklık yaşadı. Rusya, bu bölgeyi arka bahçesi olarak görmekte. O nedenle Rusya’nın, her zaman yaptığının aksine, bu karışıklara doğrudan müdahale etmemesi, Batılı birçok siyasetçi ve gazeteci tarafından hayretle karşılandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sarkisyan yönetiminin ekonomik ve siyasi anlamda reform uygulamaktan kaçınması, kadroları gençleştirmeyi kabul etmemesi ve bu bağlamda ülke içerisinde ekonomik ve siyasi tatminsizliğin yaşanması, değişim isteklerini körükleyen faktörlerdi. Bütün bunlardan daha önemlisi ise, Sarkisyan’a karşı olan diğer seçeneklerin ne Rusya, ne de diasporanın politikalarına karşı herhangi bir geçmişleri ve mevcut tutumlarının olmaması, bu değişim için yeşil ışık yaktı diye düşünebiliriz. Üstelik Gürcistan ve Ukrayna’daki durumun aksine, bu iç karışıklıklara Rusya’dan başka bir dış müdahalenin ve etkinin olmaması olayların nasıl sonuçlanacağı konusunda Putin yönetiminin bir endişe duymasını da gerektirmedi.

Bölgede Ermenistan açısından son zamanlarda yaşanan önemli gelişmelere şöyle bir göz gezdirelim. Rusya Federasyonu başkanı Putin’in Eylül ayı sonunda gerçekleştirdiği ve önemli konuların masaya yatırıldığı Azerbaycan ziyareti, Erivan’da bazı olumsuz yansımalar buldu. Ancak Rusya’nın Ermenistan’a olan silah satışı sözünde duracağını daha Eylül ayı başında açıklamış olmasının verdiği rahatlık nedeniyle, Bakü’ye yapılan bu ziyaretin Ermenistan’da çok da fazla olumsuz bir hava yaratmadığını söyleyebiliriz.

Aralık 2018’de yapılması planlanan erken seçim ile yeni Başbakan Pashinyan’ın Başbakanlığa devam edip edemeyeceği ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin geleceği belirlenecek. Fransızca konuşan ülkeler zirvesinin Ekim 2018 de Ermenistan’da yapılmış olması, Batı’nın yeni Erivan yönetimine verdiği desteği de göstermesi bakımından önemli bir gelişme olarak not edildi.

Bölgesel güvenlik ve Batı ile ilişkiler konusunda yaşanacakları kısaca değerlendirmek gerekirse, iyimser olmak için birçok neden var kanaatimce.  Bunu, Ermenistan ile NATO ilişkilerinden sorumlu olarak Belçika’da NATO görevinde bulunduğum 1997-2000 yılları arasındaki dönemde edindiğim tecrübe ve gözlemlerime dayandırıyorum. Objektif bir bakış açısı ile ve olumlu bir yaklaşımla muhtemel gelişmelerin ikili ve çok taraflı yeni ilişkilerin önünü açması neden mümkün olmasın? 

Ermenistan Savunma Bakanı David Tonoyan 1998 yılından beri tanıdığım eski ve iyi bir dostumdur. Entelektüel bir aileden gelen Tonoyan, NATO’daki Ermenistan misyonunda uzun yıllar boyunca çok önemli görevlerde bulunmuştur. Ülkesine döndüğü 2007 yılından itibaren Savunma Bakanlığında kritik atamalar gördükten sonra, Mayıs 2018 olaylarından sonra yeni teşkil edilen Nikol Pashinyan hükümetinde Savunma Bakanı olarak görevlendirilmiştir. Bakan atamasında yapılan bu seçim, benim Ermenistan’ın önümüzdeki dönemde gerek Batı ile ilişkilerini yakınlaşmaya gerekse ülkeyi, özellikle de Savunma Bakanlığını, uzun yıllardır eline geçirmiş olan yolsuzluk sarmalından bir çıkışa taşıyacağını düşünmemin en temel sebebidir. Bu yazı yayına hazırlandığı gün Pashinyan’ın istifa haberi basına yansıdı. Pashinyan mecliste yaptığı konuşmada “Ermenistan için tarihi bir dönemin başladığını ve İlkbaharda başlayan kansız Kadife Devrimin tamamlanması gerektiğini” belirtirken, bizim de inanmak istediğimiz, bölgede kalıcı barış ve istikrarı sağlayacak gelişmeler için ümitlenmemizi sağlayan bu siyasetin Ermenistan’da önümüzdeki erken seçimle beraber iktidara geleceğini müjdeliyordu sanki.

Elbette Rusya, Ermenistan’ın en önemli müttefiki ve güvenlik garantisi olmaya devam edecektir, ancak Batı ile ilişkilerdeki iyileşme ve yumuşama sürecinin bu ilişkiyi ileride nerelere taşıyacağını ve yeni yönetimin erken seçimle işbaşına tekrar gelmesi halinde dengeleri sağlamak konusunda ne kadar başarılı olacağını hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (0)

Yazılan yorumların sorumluluğu yorumu yazan okura aittir. Yazılan yorumlardan websitemiz sorumlu değildir.


Henüz yorum yapılmadı!