Savunmada referans noktası

Güvenlik ve Savunma Sanayimiz

SEDEC2018 ve ICDDA2018

Haluk Bulucu

SEDEC2018, 3-5 Temmuz tarihlerinde ATO’da icra edildi. Daha çok güvenlik alanına hitap eden bu uluslararası etkinliğin yapılmasındaki amaç, gerek ulusal gerekse uluslararası şirketlerin bir araya gelmesi idi.

Benzeri bir etkinlik de yıllardır OSSA tarafından icra edilen ICDDA… Savunma alanında faaliyet gösteren şirketlerin yer alacağı bu etkinlik, Ekim 2018’de yapılacak. ICDDA etkinliği de iletişim için ideal bir ortam.

Bu kısa makaleyi yazmamızdaki sebep bu tür etkinliklerin sağladığı faydayı vurgulamak. Öte yandan etkinlik sırasında standımıza gelerek bizleri onurlandıran bazı delegasyonların fotoğraflarını da yayınlamak istiyoruz.

1990’ların başında savunma sanayimizi kurarken bir avuç şirket vardı. 25 yıl sonra durumumuza baktığımızda ‘özgüvenli, kendi ürünlerini geliştiren’ birçok irili ufaklı şirketin aramıza katıldığını görüyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 senesine ulaştığımızda savunma sanayimiz ana yüklenicileri ve yan sanayi şirketleri/ürünleri ile bambaşka bir ileri teknoloji kalesi olacak.

Savunma Sanayimizin Büyümesi İçin Ne Gerek?

Sanayimiz gelişirken ortada dönen net para takriben 3,5 milyar dolar. Bu resim yıllardır değişmiyor. Şirketler ve ürünler artıyor, pasta ise büyümüyor. Savunma ve güvenlik alanında daha iyi bir gelişme bekliyorsak, savunma ve güvenlik bütçemizi artırmak zorundayız. Bugünkü 14 milyar dolarlık bütçemizi 33 milyar dolara çıkarmalıyız. Savunmamıza harcadığımız bu para, bizlere ileri teknoloji olarak mutlaka geri dönecektir. Gençlerimiz yurt dışına göç etmek zorunda kalmayacaklar, yurt içinde istihdam edilecek veya kendi şirketlerini kuracaklardır.

SEDEC2018 Etkinliği Hakkında

Genel

3 Temmuz Salı günü yapılan konferanslar etkinliğe renk kattı. Standlarının başında bekleyenler için de görüşmelere hazırlık yapmalarını sağladı. 4-5 Temmuz’da ise ikili görüşmeler gerçekleşti.

SEDEC2018-Soldan Sağa Levent KAAN (Bell Textron), Nurtekin BASCI (Airbus), Haluk BULUCU (HBStrateji), Elanor SUMMERS (NSPA) Halil TOKEL (Turkish Technic)

Devlet Teşkilatı, Milletinin Hizmetindedir…

SEDEC2018 ve benzeri etkinliklerde eleştirimiz savunma ve güvenlik alanı dışındaki birkaç devlet kuruluşumuza… Gün ve saat belirterek görüşmeyi isteyen veya kabul eden devlet kuruluşlarımızdan bazıları, etkinliğe hiç gelmediler… ‘Kendileri bilir’ diyemeyeceğiz… Çünkü bize göre devlet, milletine karşı sorumludur… Bir dahaki etkinliğe, devletimiz kuruluşlarını tam kadro olarak yanımızda görmek isteriz…

Asansörler

Başka bir gözlemimiz de asansörler hakkında. Etkinlik sırasında, güvenlik nedeniyle, garajdan zemin kata asansörle çıkılamıyordu. Ayrıca iç asansörleri, SEDEC2018 sırasında güvenlik nedeniyle kullanamadık. Bu konunun acilen çözülmesini yetkililerden rica ediyoruz.

Etkinlikten Bazı Fotoğraflar   

Yorumlar (0)

Yazılan yorumların sorumluluğu yorumu yazan okura aittir. Yazılan yorumlardan websitemiz sorumlu değildir.


Henüz yorum yapılmadı!