Savunmada referans noktası

The Originals: The Secret History of the Birth of the SAS

Kitap Özeti


17 Kasım 1941 gecesi, Kuzey Afrika’da yapılan çöl savaşında, yaklaşan bir Müttefik ilerlemesini tehdit eden ‘düşman’ uçaklarını yok etmek için (herhalde Alman veya İtalyan uçakları), 65 askerlik bir İngiliz ekibi cephe hatlarının derinliklerine doğru paraşütle atladı. Görevin kod adı Squatter'dı.  Bu tabiri Türkçe’ye ‘mülkü izinsiz işgal eden’ olarak çevirebiliriz. Ekibin de adı ‘The Originals’ yani ‘İlkler’di. SAS diye anılan ‘Special Air Service’ böylece doğmuştu.

 

İlk SAS Birliği, ya da ‘Originals’

                                                                   İlk SAS Birliği, ya da ‘Originals’

Birlik kücüktü ve bu operasyon onların ilk çalışmasıydı. Squatter operasyonu bir fırtına yüzünden tam bir felakete dönüştü. Ekibin önünde iki seçim yolu vardı. Ya ilerleyecekler ve mevcutlarının büyük bölümünü kaybedeceklerdi. Ya da duracaklar ve küçük birliklerinin tamamı yok olacaktı.  Fırtına içinde ilerlemeyi seçtiler.

65 adamdan sadece 25'i LRDG (Uzun-Menzilli Çöl Grubu veya  Long-Range Desert Group) hedeflerine ulaşabildi. Geri kalanlar ya öldürüldü, ya yakalandı ya da ortadan kayboldu. SAS dediğimiz Special Air Service böyle doğdu.

1984'te, bu grubunun hayatta kalan üyeleri inanılmaz hikayelerini kayda almak için

New Forest'taki bir otelde, iki gün geçirdiler. Daha önce hikayelerini hiç anlatmamışlardı.

Birlik’teki ilk personel, Stirling'in tarifiyle, bir avuç serseriydi. 1984'te bir araya gelenler arasında:

  • Bir aristokrat ve kumarbaz olan Stirling'in kendisi vardı.
  • "Centilmen" Jim Almonds, kaçak avdan başı derde giren eski bir polisti,
  • Reg Seekings, Özel Görevler'e girmek için sahte imza kullanan bir boks şampiyonuydu..
  • Cockney Bob Bonnet, çok sayıda tehlikeli görev için gönüllü olduğundan askeri mahkemeye çıkarılmakla tehdit edilen bir kişiydi.
  • Dave Kershaw, İspanyol İç Savaşı'nda savaşan kendini adamış bir Sosyalist’di.
  • Johnny Cooper, Birliğe kaydolmak için çok gençti, bu yüzden bir işe alım memuruna rüşvet verdi.
  • Mike Sadler, ‘çölde navigasyon üstadı’ idi.
  • Peder Fraser McLuskey, SAS ile birlikte işgal altındaki Fransa'ya paraşütle atladı.
     

Bu kişilerin hikayeleri SAS savaş tarihinin merkezinde yer almakta. Kasım 1941'de yapılan ilk operasyondan başlayarak tüm çöl savaşı boyunca savaştılar, İlk operasyonlarında LRDG tarafından hedeflerine götürüldüler.  Savaşta, her zaman olduğu gibi, SAS’ın klasik görüntüsü sakallı, pasaklı, kirli idi.
 

Ekip, ‘düşman’ havaalanlarına kitlesel cip saldırıları şeklinde özetlenebilecek Stirling’in yeni taktiğini uyguladılar. Ağustos 1942'de, ilk’lerden biri olan ‘Centilmen’ lakaplı Jim Almonds yakalandı ve savaş esiri kamplarına gönderildi.

Ocak 1943'te David Stirling, Çöldeki Sekizinci Ordu ile Kuzey'deki Birinci Ordu arasında bağlantı kurmaya çalışırken yakalandı. Birlik’ten iki kişi, Cooper ve Sadler- yiyecekleri olmadan, bir pusula ile, postalları yıpranmış ve elbiseleri paramparça olarak- Stirling'in verdiği görevi tamamlamak için uzun bir yürüyüş yaptılar. Yakalandıklarında, Amerikalılar söylediklerine inanmadı ve onları casus olarak tutukladı.

                                    Daire içinde David Stirling

Temmuz 1943'te, Birlik Sicilya ve İtalya'nın işgalinde ön saflarda yer aldı ve Müttefik işgal filosunu tehdit edebileceği düşünülen düşman kıyı toplarını yok etti.   Haziran 1944'te D-Günü'nde düşman hatlarının arkasına paraşütle atladılar.  Bu sırada Centilmen Jim Almonds, bir savaş esiri kampından kaçmış ve İngiltere'ye geri dönmüştü. Jim Almonds, Alayı ile İngiliz Başbakanı’nı koruma görevi yapmış, görevi bitmiş ve savaşı da bitirmişti.  

Haziran 1945'te, Almanya'nın teslim olmasından saatler önce, Birlik’in başına neredeyse bir iş gelecekti. Birlik Kiel'deki limanı kontrol etmek için gönderilmiş, savaş bittiği için küçük bir parti de vermişlerdi. Daha sonraki saatlerde bir telsiz mesajı aldılar: ‘SS savaşın bittiğini bilmiyor.  Hemen bulunduğunuz yerden çıkın, yoksa çıkamazsınız.’  Ekip dışarı çıkmış ve kurtulmuş.

Bu arada Stirling, Doğu Avrupa'da bir direniş hareketi kurmaya çalışarak bir dizi kaçış girişiminde bulunmuş.  Kurtarıldığı gün Colditz'deymiş. Kasım 1945'te, savaş bitmeden SAS dağıldı ve Birlik (The Originals) son kez bir geçit töreni düzenlemiş.

İşte adı sıkca duyulan SAS, bu grup ile kurulmuş.

Yorumlar (0)

Yazılan yorumların sorumluluğu yorumu yazan okura aittir. Yazılan yorumlardan websitemiz sorumlu değildir.


Henüz yorum yapılmadı!